سخن تاثیر گذار

دوست محترم و بزرگواری پس از قرائت حکایت «خاک فکه» و حدیثی که در جیب لباس آن شهید بزرگوار بود درخواست فرمودند که منبع حدیث ذکر شود

این حدیث در  جلد 75 کتاب وزین بحارالانوار چنین ذکر شده است

قال الباقر (ع): أُوصیکَ بِخَمسٍ: إِن ظُلِمتَ فَلا تَظلِم وَ إِن خانِوکَ فَلا تَخُن وَ إِن کُذِّبتَ فَلا تَغضَب وَ إِن مُدِحتَ فَلا تَفرَح وَ إِن ذُمِمتَ فَلا تَجزَع 

امام باقر (ع) فرمودند: تو را به پنج چیز سفارش میکنم: اگر مورد ستم واقع شدی ستم مکن، اگر به توخیانت کردند خیانت مکن، اگر تکذیبت کردند خشمگین مشو، اگر مدحت کنند شاد مشو، و اگر نکوهشت کنند، بیتابی مکن.

این حدیث از حضرت امام باقر صلوات‌الله‌علیه  خطاب به جابر بن ‌یزید جعفی که از اصحاب سرّ امام علیه‌السلام بود نقل شده است.  نکته‌ای که در توصیه نخست این نصیحت نهفته این است که گاهی علاوه بر انگیزه‌های عادی که برای تجاوز به حقوق دیگران در انسان‌ها پیدا می شود شرایطی استثنایی پیش می آید که انگیزه ظلم را تقویت می کند و آن وقتی است که انسان مورد ظلم قرار می گیرد. آن وقت به صورت‌های مختلف درصدد برمی آید که به دیگران ظلم کند. حضرت به جابر تذکر می دهند که مراقب باش در چنین مواردی ظلم نکنی.

  حضرت آیت ‌الله مصباح‌؛ یزدی در دفتر مقام معظم رهبری در تاریخ 13/05/90 سخنانی ایراد فرموده‌اند. که موضوع سخنرانی ایشان شرح همین حدیث است.                                

/ 0 نظر / 22 بازدید