چته ها

چته :

معانی که برای آن گفته شده : چریک . حشر. سرآزاد. گروهی از سپاهیان . و در ترکیبات زبان فارسی گاهی گویند: «جنگ چته » ؛ به معنای «جنگ پارتیزانی» و نیز به معنای « جنگ با دسته های کوچک در جاهای مختلف» است . ترکیب زیبای «قشون چته» ؛ بهمعنای قشون چریک و دسته ٔ پارتیزان است.

معنای دوم آن « گروهی از رهزنان مسلح» است .

آنچه ابراهیم حسن‌بیگی را در میان نخستین داستان‌نویسان دفاع مقدس بلندآوازه کرد و نام او را در کنار پرفروش‌ترین نویسندگان این حوزه نشاند، مجموعه «چته‌ها» بود که در این مجموعه، اوج شقاوت و سنگدلی عناصر جدایی‌طلب «کومله» را نشان می‌داد.

حسن‌بیگی در آن کتاب که حافظه کتابخوانان امروز ما آن را سخت به یاد خواهد آورد، داستان‌هایی از ذبح مظلومانه رزمندگان جان بر کف و انتقام ظالمانه از مردم بی‌گناه و غیور کرد به خاطر حمایت از نظام مقدس جمهوری اسلا می‌نوشته و منتشر کرده که در زمان خود، کم‌تر نویسنده‌ای به آن می‌پرداخت؛ چرا که جزو حقایق تلخ و دهشتناک دفاع مقدس بود و خواندن این داستان‌ها، موجی از نفرت عمو می‌علیه عناصر خودفروخته کومله به وجود می‌آورد.

در یکی از قصه‌های مجموعه داستان «چته‌ها» با پدری مواجهیم که برای دیدن فرزند اسیرش به محدوده تحت تصرف عناصر کومله می‌رود و برای جوانش لباس‌های نو می‌برد. آن‌ها لباس‌ها را از پدر آن سرباز می‌گیرند و اجازه دیدار او و فرزندش را نمی‌دهند. بعد از دقایقی، یک بقچه به او می‌دهند و می‌گویند که این لباس‌های کهنه فرزند توست. مرد به خیال این‌که لباس‌ها را برای مادر آن سرباز می‌برد و او را با بوی پیرهن فرزندش قدری آرام می‌کند، از دیدار با پسر سربازش صرف‌نظر می‌کند، اما وقتی از آن‌جا دور می‌شود، متوجه می‌شود که از بقچه خون می‌چکد. سر بریده فرزند در میان پارچه‌های رنگارنگ پیچیده شده است.


/ 0 نظر / 13 بازدید